Rower - 9 powodów, dla których warto jeździć na rowerze

16 komentarze
Autor: Ewa Standzoń-Gierak

Poznaj 9 powodów, dla których warto przesiąść się z samochodu na rower. Przede wszystkim nie utkniesz w korku, będziesz mieć zdrowszy kręgosłup i serce, schudniesz i wzmocnisz mięśnie nóg. Poza tym na rowerowej wycieczce przyjemnie spędzisz czas z przyjaciółmi.

Wybierając rower jako swój środek transportu, decydujesz się jednocześnie na pewien styl życia, ekologiczny i zdrowy. Udowadniasz ponadto, że sprawy środowiska nie są ci obojętne.

Wybierając rower dbasz o środowisko

Skażenie środowiska naturalnego to jeden z poważniejszych problemów współczesności. Do jego rozwiązania nie przyczynia się  rosnąca liczba samochodów. Rower jest jednym z nielicznych środków transportu, które nie wydzielają spalin. Jest bardziej mobilny, dzięki czemu nie stoisz w korkach i nie wdychasz miejskich zanieczyszczeń. Zawsze możesz skręcić w boczną uliczkę, pojechać ścieżką rowerową czy przez park. Rower nie powoduje hałasu, którego poziom, zwłaszcza w centrach dużych miast, przekracza wszelkie dopuszczalne normy.

Wybierając rower nie tracisz czasu

Rower jest zawsze gotowy do podróży. A poza tym nie musisz na przystanku czekać na zapchany autobus czy tramwaj, którego pasażerowie mogą cię zarazić grypą lub okraść. Gdy masz sprawę do załatwienia, po prostu wsiadasz i jedziesz. Choć ilość energii, której potrzebujesz, poruszając się rowerem, jest porównywalna do ilości zużywanej podczas szybkiego marszu, odległość, którą w tym czasie pokonasz, jest niemal trzy razy większa. Owszem, zmęczysz się, wjeżdżając pod górę, ale za to zjazd będzie frajdą.

Wybierając rower oszczędzasz pieniądze

Kupno i utrzymanie roweru jest nieporównywalnie tańsze niż motocykla czy samochodu. Już za 800-1000 zł kupisz niezły jednoślad w sklepie rowerowym czy sportowym. Zaletą roweru jest również brak comiesięcznych opłat związanych z jego utrzymaniem. Nie musisz wykupywać ubezpieczenia (choć jeśli twój rower jest bardzo drogi, warto ubezpieczyć go na wypadek kradzieży), nie płacisz za benzynę ani za parking. Zajmuje 10 razy mniej miejsca niż samochód osobowy, więc nie wymaga garażu. Zmieści się w piwnicy czy na balkonie. W swoim budżecie musisz przewidzieć jedynie niewielką sumę na konserwację oraz ewentualne naprawy. Dokładny przegląd roweru powinno się zrobić przynajmniej raz w roku. Może cię to kosztować od 80 do 100 zł. To z pewnością dużo mniejsza suma niż ta, którą trzeba byłoby zapłacić rocznie za bilety autobusowe czy tramwajowe.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Bezwzględnie należy jeździć w kasku!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jest niewygodny, albo że wyglądasz w nim głupio. Konsekwencje urazu zależą przede wszystkim nie od prędkości jazdy, lecz od siły uderzenia. Ta z kolei jest zależna od wysokości, z jakiej się spada. Śmierć grozi już przy upadku z wysokości 117 cm; prędkość spadania wynosi wtedy 17,6 km/godz. Przeciętnie głowa rowerzysty znajduje się 160 cm od ziemi, gdy więc się on przewróci, uderza silniej. Kask natomiast redukuje ryzyko urazów głowy nawet o 85 proc. Dobrze dopasowany, z otworami wentylacyjnymi, gdy nie uciska, nie przegrzewa, jest pożądanym elementem ekwipunku każdego rowerzysty.

Wybierając rower chronisz własne życie

Według statystyk, wypadki z udziałem rowerzystów są o wiele rzadsze niż z udziałem pieszych i kierowców samochodów.
Ale zachowaj ostrożność, bo na rowerze nie chroni cię karoseria. Łatwiej jednak wyminiesz nim pojazdy, więc masz większą szansę uniknąć wypadku. Pamiętaj, że twój rower powinien być wyposażony w sprawne hamulce, dobre opony, dzwonek i światła. Podczas jazdy na rowerze nie tylko przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, ale zachowaj też rozsądek.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
aligru, 27.04.2017 15:44
Ja też lubię jeździć na rowerze. Nawet sobie postanowiłem, że zrealizuję te trasy: http://www.menshealth.pl/wyzwania/5-najlepszych-tras-rowerowych-w-Polsce,9956,1
mateusz57, 12.02.2017 13:19
ja uwielbiam taką jazdę rowerem
 

Wybierając rower lepiej poznajesz otoczenie

Podczas jazdy rowerem możesz podziwiać otoczenie i odkrywać wcześniej nieznane miejsca. Dzięki temu lepiej poznasz miasto i okolicę. Ile jest interesujących uliczek, mostów i parków, których nigdy nie odkryjesz, korzystając z miejskiej komunikacji. W każdym z tych miejsc zawsze możesz się na chwilę zatrzymać i nieco odpocząć.

Wybierając rower poprawiasz nastrój

W czasie jazdy na rowerze i uprawiania innych sportów organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Minimalizują one odczuwanie wysiłku i zmęczenie mięśni, poprawiają samopoczucie i zwiększają zadowolenie. Stabilizuje się praca układu oddechowego. Szybsze krążenie sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony i sprawniej funkcjonuje. Jesteśmy zdrowsi. Dodatkowo jazda na rowerze pozwala uniknąć stresu i się zrelaksować. Masz przecież tę przewagę nad innymi pojazdami, że bez większego problemu wjedziesz prawie wszędzie. Możesz też korzystać z rozmaitych skrótów. Kierowcom samochodów do wielu miejsc uniemożliwiają dojazd zakazy albo brak odpowiedniej drogi.

Wybierając rower kształtujesz mięśnie nóg

Podczas jazdy na rowerze najmocniej pracują łydki. Aktywne są również mięśnie pośladków oraz ud, zwłaszcza dwugłowy i czworogłowy oraz w pewnym stopniu - mięśnie brzucha. Kiedy wjeżdżasz pod górę, pracują także ręce i mięśnie klatki piersiowej. Jeśli w ciągu tygodnia pokonasz na rowerze ok. 90 km, szybko wzmocnisz muskulaturę oraz zlikwidujesz tkankę tłuszczową na biodrach i udach.

Wybierając rower wzmacniasz kręgosłup

Rower to także znakomity sposób, żeby wzmocnić mięśnie pleców, które podtrzymują dolny, lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Ważne jest również, aby mieć dobrze - czyli pod odpowiednim kątem - ustawione siodełko. Zbyt wyprostowana sylwetka powoduje bowiem nadwerężenie kręgosłupa i zmęczenie.

Wybierając rower troszczysz się o serce

Jazda rowerem to świetny trening dla serca. Zmusza do wydajniejszej pracy układ krążenia, chroniąc go przed nadciśnieniem, a serce przed chorobami. Podczas rytmicznego pedałowania serce uspokaja się, a każdy jego skurcz jest pełniejszy i powoduje lepsze dotlenienie narządów wewnętrznych. Pamiętaj też, że im częściej jeździsz na rowerze, tym twoje serce mniej się męczy. Tętno nie jest tak szybkie, jak na początku twojej przygody z rowerem i nie dopada cię zadyszka ani zmęczenie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 09.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 16)
velomalopolska, 18.08.2017 11.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Za chwilę będzie można dorzucić jeszcze jeden powód - po naprawdę wygodnych trasy rowerowe będzie można się przejechać i zwiedzić całe województwo małopolskie. Śledzimy postępy z postępów budowy tego projektu na www.velomalopolska.pl
 
Lukasz , 22.07.2017 15.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja co drugi dzien robilem trasy po 80 km, szybka jazda na twardych kadencjach, uda rozrosly mi sie strasznie, oczywiscie codziennie kurczak, ryz, jajka i orzechy, szok! :)
 
jaceksr, 06.06.2017 15.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A może spróbujesz w zbroi , bo może ktoś tobie zrobić krzywdę ? Jasne zawsze ktoś bedzie ironizował z racjonalnych poczynań mądrzejszych. Ludzie dzielą sie na głupich i mądrych. Do których ciebie zaliczyc ? wątpie, żębyś umiał ocenic ! ! 1
 
Robert, 07.04.2015 09.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Każda forma ruchu jest doskonała, ale trzeba pamiętać o swoich możliwościach i jednocześnie ograniczeniach. Przygotować się do wysiłku w sposób racjonalny a pochopnie i zadbać o swoje ciało.
 
antek, 07.10.2014 09.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a jak się ubieracie jesienią jak mega wieje żeby się nie przeziębić jadąc rowerem ?
 
Katka, 04.07.2013 15.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od 2 miesięcy jeżdżę rowerem do pracy (10 km dziennie łącznie) plus dodatkowe wypady w inne miejsca. Jestem niesamowicie pozytywnie zaskoczona, jak dużo schudłam. I jak bardzo jestem obudzona od rana, co zawsze było moim problemem :) Ostatnio musiałam jechać gdzieś autobusem i sama sobie się dziwiłam, jak mogłam tyle lat życia tracić na komunikację miejską!
 
KUBA Z OLEŚNICY, 19.02.2013 20.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
FAJNE
 
Epicenter, 31.01.2012 14.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Każdy chce być zdrowy.... ten wybiera świetną formę aktywności jaką jest jazda na rowerze powinien też pomyśleć o bezpiecznym parkowaniu roweru. Niestety niewiele jest jeszcze miejsc ze stojakami rowerowymi, co ogranicza miejsca gdzie można by się poruszać rowerem załatwiając chociażby sprawy dnia codziennego.
 
Jacek, 27.01.2012 01.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W kasku należy nie tylko jeździć na rowerze, ale przede wszystkim chodzić na co dzień, bo jak człowiek chodzi to ma głowę jeszcze wyżej od rowerzysty i jak nią przyglebi, a będzie bez kasku to już po nim!
 
ja, 19.07.2011 12.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Według statystyk, wypadki z udziałem rowerzystów są o wiele rzadsze niż z udziałem pieszych i kierowców samochodów." Bo rowerzystów jest mniej niż pieszych i kierowców ty *****
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

87

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

80

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

79

Trening siłowy bez sprzętu: tygodniowy plan treningowy Trening siłowy bez sprzętu: tygodniowy plan treningowy

Trening siłowy bez sprzętu to trening dzięki któremu można nie tylko schudnąć, lecz także...

więcej

72

Eksperci

Przyczyny ziewania nie zostały jeszcze całkowicie przebadane. Najprawdopodobniej ma to jednak związek z regulacją temperatury. Tak, jak działa wentylator, odprowadzana jest zbyt ciepła krew z mózgu i...

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

Forum
data

Sierpień 18, 2017

A czy my jako kobiety możemy stosować ten środek?

data

Sierpień 16, 2017

sprawa dość prosta, nie biegaj po zmroku ani na opuszczonych terenach zwłaszcza. nie musisz przecież biegać po "infrastrukturze", zwykły chodnik tez się nada. jak ktoś zaczyna od strony kupna markowych ciuchów i biegania po ścieżynce to nie ma co się dziwić że nie ma efektów jak ty...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.