ABC ćwiczeń

Każdy z nas wie, że chodzenie ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Zgodnie z zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) warto robić co najmniej 10 tys. kroków dziennie. Ile kalorii można więc spalić w trakcie chodzenia? Aby to sprawdzić, najczęściej używamy różnych narzędzi (m.in. kalkulatorów kalorii online, zegarków do fitnessu). Według naukowców mają one zalety, ale niestety ich pomiary nie są zbyt dokładne.
Według najnowszych badań geny odgrywają kluczową rolę w tym, jak organizm reaguje na wysiłek fizyczny. Naukowcy zatem twierdzą, że trening należy dopasowywać do genów. Poniżej znajdziesz więcej szczegółów!
Ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe, czyli tylnej części ud, powinny być regularnie wykonywane przez osoby pracujące za biurkiem, ponieważ mięśnie te wskutek 8-godzinnego siedzenia są stale skrócone i napięte. Ćwiczenia rozciągające grupę kulszowo-goleniową mogą zapobiec też kontuzjom u sportowców, którzy na co dzień nadwyrężają tę partię mięśniową (np. biegacze). Zobacz przykładowe ćwiczenia na rozciągnięcie tylnej części ud.
Rest day oznacza po prostu dzień odpoczynku. Jest przerwą od wyczerpujących, codziennych treningów, które nadwyrężają organizm. Odpowiedni plan treningowy musi uwzględniać również relaks, dlatego pojęcie rest day powinno być znane każdemu sportowcowi. Jak powinien wyglądać rest day i jak często powinniśmy sobie na niego pozwalać?
Mam 50 lat, 164 wzrostu i ważę 70 kg - kobieta. Pracę mam siedzącą, 3 razy w tygodniu ćwiczę na zestawie Milon 2 treningi w ciągu jednego podejścia. Schudłam 1,2 kg przez 2 miesiące. Jak mam ćwiczyć i obliczyć zapotrzebowanie na kalorie?
Katabolizm mięśni to proces rozpadu tkanki mięśniowej, który zachodzi w sytuacji, gdy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników budulcowych. Przed katabolizmem ostrzegają trenerzy, dietetycy, a przede wszystkim producenci suplementów dla sportowców. Ale czy katabolizm mięśni naprawdę stanowi tak duże zagrożenie? Jakie są objawy katabolizmu i co robić, aby nie dopuścić do rozpadu mięśni?
Aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, należy dostarczać mu ruchu. Wcale nie trzeba wylewać siódmych potów na siłowni, ale… warto zmienić kilka nawyków i urozmaicić nieco codzienną rutynę. Podpowiadamy kilka sposobów, dzięki którym można zażywać więcej ruchu!
Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności są zalecane w celu poprawy snu, a aktywność fizyczna o wysokiej intensywności (HIE) przed snem jest często odradzana. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy słusznie.
10 000 kroków to zalecana dzienna dawka ruchu, która pozytywnie wpływa na zdrowie i wygląd sylwetki. Ile kalorii spalisz robiąc codziennie 10 tysięcy kroków? Czy robienie 10 000 kroków dziennie wystarczy, by przyspieszyć odchudzanie i zachować zdrowie? Zobacz efekty regularnych spacerów.
Ćwiczenia na równowagę nie tylko poprawiają koordynację ruchową, ale także wzmacniają mięśnie głębokie. Mięśnie te odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy oraz zapobieganie urazom. Im lepsza równowaga mięśniowa, tym mniejsze ryzyko kontuzji i przeciążeń. Poznaj 6 ćwiczeń, które zwiększą twój zmysł równowagi.
Jak często ćwiczyć? To pytanie zadają sobie osoby chcące schudnąć i wyszczuplić brzuch, trenujący na siłowni, ci, którzy chcą poprawić swoją kondycję, pozbyć się bólu kręgosłupa czy po prostu prowadzić zdrowy tryb życia. Poznaj najnowsze badania naukowe, dzięki którym dowiesz się, ile razy w tygodniu ćwiczyć, żeby zachować formę i szczupłą sylwetkę.
Ile kroków powinniśmy zrobić każdego dnia, żeby można było mówić o umiarkowanej aktywności fizycznej? Okazuje się, że całkiem sporo. I według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia na pewno nie tyle, ile robi przeciętny człowiek.