ABC ćwiczeń

Powrót do treningu po chorobie może być trudny nie tylko dla twojego organizmu, ale także i psychiki. Osłabienie i nagła zmiana stylu życia z aktywnego na leżący to dla nas z pewnością duże zaskoczenie. Jednak nie ma się co załamywać! Trening po przeziębieniu czy poważniejszej chorobie jest jak najbardziej możliwy, ale zachowaniem rozsądku, umiaru i stosowaniem się do nowych reguł i zasad. Sprawdź, jak skutecznie wznowić trening po chorobie!
DOMS (ang. delayed onset muscle soreness) to innymi słowy opóźniona bolesność mięśniowa. Objawia się sztywnością, bolesnością i tkliwością uszkodzonych mięśni i zazwyczaj pojawia się drugiego lub trzeciego dnia po intensywnym wysiłku. Można spotkać się z porównywaniem DOMS do zakwasów, ale czy słusznie? Sprawdź, czym różnią się oba te stany i dowiedz się, czy podczas DOMS można ćwiczyć.
W październiku w dniach 18-20.10.2019 w Warszawie odbędzie się 2. Kongres Exercise is Medicine. Po raz kolejny eksperci z całego świata podzielą się najnowszą wiedzą na temat roli aktywności fizycznej w walce z chorobami cywilizacyjnymi. W programie m.in. sesja dotycząca zdrowia psychicznego, uroginekologii, a także aktywności sportowej osób starszych. Uczestnicy będą mogli wiedzę teoretyczną uzupełnić w sposób praktyczny w ramach Konwencji Fitnessu Medycznego i specjalistycznych warsztatów.
Regularne mierzenie obwodów bioder, talii, pasa, bicepsów, barków czy ud pomoże ci śledzić postępy w treningu siłowym lub w odchudzaniu. To również świetny sposób na zwiększenie motywacji do wysiłku. Dowiedz się, jak prawidłowo zmierzyć obwody ciała oraz poznaj praktyczne wskazówki Davida Costy, trenera fitness i autora książki Silna i sexy. Wformie24.pl objęło patronat nad tą publikacją.
Stretching, czyli ćwiczenia rozciągające to rodzaj zajęć polecanych osobom, które godzinami pozostają w tej samej pozycji - na przykład osobom pracującym przy komputerze. Na czym dokładnie polega stretching? Przeciągnij się jak kot. Leniwie, powoli. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów. Czujesz się jak nowo narodzony? Właśnie poznałeś jedne z podstawowych ćwiczeń wykorzystywanych w stretchingu.
Stretching statyczny to ćwiczenia, których celem jest rozluźnienie mięśni po treningu. Statyczne ćwiczenia należą do jednych z najbardziej efektywnych i bezpiecznych, dlatego można je wykonywać bez obaw o kontuzję. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać rozciąganie po treningu.
Na szczęście coraz rzadziej można spotkać się ze stereotypem, że trening siłowy nie jest przeznaczony dla kobiet. Właściwie nie istnieje żaden podział na ćwiczenia męskie i kobiece, jednak panie wciąż boją się treningu z obciążeniem i ćwiczeń mocno angażujących mięśnie. Trening siłowy, wbrew pozorom, jest wręcz stworzony dla kobiet, bo działa jak skalpel – rzeźbi i modeluje kobiecą sylwetkę. Sprawdź, dlaczego kobiety bez obaw powinny wykonywać trening siłowy i poznaj ćwiczenia na zgrabną, kobiecą sylwetkę, niesłusznie wykonywane tylko przez mężczyzn.
Jak ułożyć własny plan treningowy? Przede wszystkim należy przestrzegać kilku podstawowych zasad treningowych. Na początku należy wybrać formę ćwiczeń, które pozwolą na rozwój określonej grupy mięśni lub całego ciała, i intensywność treningu - koniecznie dobraną do możliwości fizycznych ćwiczącego. Sprawdź, jakie są pozostałe zasady treningowe i jak wygląda prawidłowy plan treningowy.
Odpoczynek po treningu jest niezbędny dla prawidłowej regeneracji mięśni i odbudowy zasobów energetycznych w organizmie. Od jego jakości zależy to, jak szybko będziemy mogli zaobserwować rezultaty ćwiczeń. Dowiedz się, jakich błędów unikać, żeby odpoczynek po treningu był zdrowy i skutecznie pomagał w regeneracji organizmu.
Sport może mieć wpływ na kondycję twoich zębów. Zaskakujące? A jednak! Zawodowi sportowcy są grupą, u której problemy ze zdrowiem jamy ustnej występują bardzo często i wśród dużego odsetka. Pokazały to choćby badania British Journal of Sports Medicine. Wykazały one, że wśród piłkarzy angielskich lig ponad 50 proc. cierpi na erozję szkliwa, a u ponad 40 proc. stwierdzono ubytki. Jak to możliwe? I dlaczego my również, uprawiając regularnie aktywność fizyczną, jesteśmy narażeni na pogorszenie stanu naszych zębów?
Koordynacja ruchowa to niezwykle ważna umiejętność. Pozwala na utrzymanie równowagi, odpowiada za zręczność i zwinność, a także minimalizuje ryzyko wystąpienie kontuzji. Koordynację ruchową trenuje się za pomocą ćwiczeń i powinno się to robić już w najmłodszym wieku. Dowiedz się, co odpowiada za koordynację ruchową, sprawdź przykładowe ćwiczenia oraz poznaj definicję koordynacji ruchowej.
Zamiast płakać po rozstaniu z chłopakiem i siedzieć w domu objadając się z rozpaczy słodyczami, lepiej zrób sobie porządny trening! Twój humor poprawi się nie tylko dzięki endorfinom po wysiłku, ale także dlatego, że będziesz widzieć w lustrze, jak piękniejesz ty i twoja sylwetka.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019