ABC ćwiczeń

Słaba kondycja nie dotyczy tylko osób początkujących. Z tym problemem mogą się borykać także osoby regularnie uprawiające sport. Jeśli doskwiera ci zadyszka lub podczas wykonywania ćwiczeń drżą mięśnie, to znak, że czas skupić się nad poprawą kondycji. Czym tak naprawdę jest koncycja? Jakie są sposoby na szybką poprawę kondycji?
Jak zatrzymać młodość? To pytanie spędza sen z powiek niejednej kobiecie. Ba! Lekarze, naukowcy i badacze z różnych krańców świata też się nad tym głowią. I choć nieustannie opracowywane są coraz to nowocześniejsze zabiegi kosmetyczne, wciąż najlepszą receptą na zatrzymanie młodości jest mieszanina zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i pogody ducha.
Siłownie, kluby fitness i wiele innych obiektów sportowych wznowiły działalność 6 czerwca i od tamtej pory można z powodzeniem wrócić do treningów. Jednak wakacje, piękna pogoda sprawiły, że wiele osób czekało z powrotem na 1 września. Zobaczcie, o czym trzeba pamiętać idąc na "siłkę" po dłuższym czasie przerwy i w trakcie pandemii wirusa.
World's Greatest Stretch jest dynamiczną formą rozciągania i mobilizacji. To jedno z najlepszych ćwiczeń mobilizacyjnych. Jest stosunkowo proste, lecz potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o poprawę zakresu ruchu w stawach. Sprawdź, jak poprawnie wykonać World's Greatest Stretch.
Czy robić makijaż na fitness? Wydaje się, że makijaż podczas dużego wysiłku fizycznego nie jest wskazany. Jednak istnieją sposoby, żeby wyglądać dobrze na zajęciach fitness i jednocześnie nie szkodzić cerze. Zobacz, jak zrobić lekki makijaż na fitness.
Rozgrzewka to punkt obowiązkowy każdej sesji treningowej. O tym, jak powinna wyglądać rozgrzewka, decyduje poziom zaawansowania osoby ćwiczącej i rodzaj uprawianej przez nią dyscypliny. Początkujący mogą ograniczyć się tylko do rozgrzewki pasywnej (ogólnej), ale im wyższy poziom sportowy, tym ćwiczenia rozgrzewające powinny być bardziej specjalistyczne. Zobacz przykładową rozgrzewkę, którą proponuje trenerka Fit Mom Ania Dziedzic.
Dobór obciążenia treningowego ma ogromny wpływ na efektywność ćwiczeń siłowych. Najczęściej popełniany błąd to wybieranie zbyt dużych ciężarów (o wadze większej niż 80% ciężaru maksymalnego), co wcale nie zwiększa skuteczności treningu, a wręcz odwrotnie – nie pozwala mięśniom pracować w pełnym zakresie. Zobacz, jak dobrać obciążenie do treningu w zależności od swojego poziomu zaawansowania i celu, jaki chcesz osiągnąć.
Pomimo ogólnopolskiej kwarantanny i zamkniętych obiektów sportowo-rekreacyjnych, Polacy nie rezygnują z aktywności fizycznej i ćwiczą w domu, w związku z tym na popularności zyskują treningi online. Z danych MultiSport wynika, że obecnie najchętniej korzystamy z treningów wzmacniających oraz z zajęć dedykowanych całym rodzinom. Co ciekawe, czas izolacji sprzyja też budowaniu zdrowych nawyków i sprawia, że chętniej dbamy o prawidłową dietę.
Swoje tętno maksymalne (HRmax) i spoczynkowe (HRmin) powinien znać każdy sportowiec chcący osiągać coraz lepsze wyniki w swojej dyscyplinie. Wartości tętna mają też ogromne znaczenie w treningu odchudzającym, ponieważ decydują o skutecznym spalaniu tłuszczu. Jak obliczyć tętno maksymalne i spoczynkowe?
Burpee jest uznawane za jedno z najbardziej męczących, a przy tym najskuteczniejszych ćwiczeń fitnessowych. Angażuje do pracy wszystkie grupy mięśniowe i podnosi tętno do poziomu umożliwiającego szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Sprawdź, jak prawidłowo robić burpees i zobacz plan treningowy dla początkujących i zaawansowanych.
Trening na kanapie – brzmi jak odległe marzenie? Wręcz przeciwnie, trening na kanapie jest możliwy. Dedykowany jest każdemu, bez względu na aktualny poziom jego sprawności. Jak połączyć przyjemne z pożytecznym i nie przerywając oglądania telewizji, usprawnić stawy, wyrzeźbić mięśnie i poprawić krążenie? Zacznij ćwiczyć na kanapie i sprawdź efekty na własnej skórze!
Ćwiczenia wielostawowe są najlepsza metodą budowania ogólnej siły i sprawności orgiazmu. Ich nazwa wzięła się stąd, że podczas ruchu angażują więcej niż jeden staw. Tym samym stanowią przeciwieństwo ćwiczeń izolowanych, które koncentrują się na pracy wyłącznie jednej grupy mięśniowej.