Jak pozbyć się tłuszczyku [Porada eksperta]

2013-04-07 14:00

Witam serdecznie. Ćwiczę od jakiegoś czasu na siłowni i w domu. Jestem na diecie i chudnę. Nie chcę schudnąć na wiór, ale chcę ukształtowac swoje ciało (na lato i dla lepszego samopoczucia, dla siebie). Mam problem z wewnętrzną częścią ud (tam zawsze miałam więcej ciałka) oraz na bokach (jak stanę przed lustrem, to widzę tam dwie okrągłości przy bioderkach i pośladkach, to powoduje, że moje pośladki stają sie większe, rozlane). To moja zmora, te dwie otłuszczone części ciała. Chciałabym to zlikwidować. Może miałaby Pani jakieś dobre metody na pozbycie sie tego tłuszczu? Byłabym za nie bardzo wdzieczna, bardzo, bardzo. Z góry dziękuję i pozdrawiam Iwona

Porada trenera fitnessu
Autor: Getty Images

Aby pozbyć się tkanki tłuszczowej należy wykonywać ćwiczenia aerobowe. Jeżeli chodzisz na siłownię, mogą to być ćwiczenia na przykład na rowerze stacjonarnym, orbitreku lub bieżni. W czasie takiego treningu następuje spalanie tkanki tłuszczowej ze wszystkich części ciała równomiernie. Nie można więc niestety ukierunkować pozbywania się "tłuszczyku" na te części ciała, na których nam najbardziej zależy. Pomimo tego nie zaprzestawaj treningu aerobowego i dodaj do niego ćwiczenia na wewnętrzne strony ud i mięśnie skośne brzucha, wykonywane z małym obciążeniem na maszynach na siłowni w dość szybkim tempie (obciążenie i tempo ćwiczeń powinien Ci ustawić trener na siłowni). Możesz do tych ćwiczeń dodać jeszcze takie, które będziesz wykonywać w domu. Może to być na przykład podnoszenie dolnej nogi w leżeniu na boku, lub przywodzenie nogi do wewnątrz w staniu, tak aby obie nogi się krzyżowały. W obu ćwiczeniach dobrze jest założyć na kostki elastyczną gumkę. Kiedy przenosimy nogę do wewnątrz, gumka stwarza opór, który zmusza mięśnie do jeszcze większego napięcia. W modelowaniu mięśni wewnętrznych pomaga także jazda na rowerze i jazda konna. Chcąc pozbyć się tkanki tłuszczowej na "boczkach", wykonuj w dość szybkim tempie skręty tułowia w leżeniu na plecach, skręty i ugięcia tułowia w staniu lub z unoszeniem kolana w kierunku łokcia. Pomocne może być również uprawianie sportów walki, w których wykorzystuje się dużo kopnięć, skrętów i ugięć tułowia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Joanna Barcikowska

Absolwentka AWF w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej, pilates i pilatesreformer, szkoleniowiec Warszawskiej Akademii Sportu oraz Thera-Band Academy, współautorka programów ReebokBalancePilates, Reebok Spine. Autorka wielu artykułów o tematyce fitness, uczestniczka programów telewizyjnych i propagatorka prozdrowotnych form fitness.