Pozytywny wpływ treningów (aktywności fizycznej) na psychikę i samopoczucie

2015-11-19 13:07

Regularne treningi w równym stopniu oddziałują na ciało i na psychikę. Każdy wysiłek trwający co najmniej przez 30 minut powoduje wzrost produkcji endorfin – hormonów, które odpowiadają za dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie i pozytywne nastawienie do świata. Jeśli na co dzień czujesz się przygnębiony, zestresowany i brak ci pewności siebie – zacznij ćwiczyć!

Rozpoczynając treningi często nie zdajemy sobie sprawy, że oprócz pozytywnego wpływu na wygląd sylwetki, ćwiczenia fizyczne oddziałują na nasze samopoczucie. Wysiłek inicjuje szereg procesów w organizmie, które sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej: dotlenia mózg, usuwa napięcie, poprawia krążenie. To dlatego po treningu mamy poczucie dobrze wykorzystanego czasu i mimo zmęczenia nie brakuje motywacji do wykonywania codziennych obowiązków.

Dowiedz się, w jaki sposób trening fizyczny pomaga w walce ze stresem, zmęczeniem i negatywnymi emocjami.

Wysiłek fizyczny daje poczucie szczęścia

Każdy rodzaj wysiłku trwający minimum 30 minut wyzwala produkcję endorfin. Są to hormony endogenne, czyli wytwarzane przez organizm, które wywołują poczucie szczęścia, zadowolenia i euforii. Udowodniono, że działają na te same receptory w mózgu co syntetyczne substancje dostarczane z zewnątrz, na przykład morfina. Endorfiny stanowią więc rodzaj naturalnego narkotyku poprawiającego nastrój i znoszącego odczucia bólowe.

Czytaj też: Legalny doping - naturalny sposób na zwiększenie wydolności

Objawy endorfinowego „haju” można zauważyć przede wszystkim u biegaczy długodystansowych. Ma on nawet swoją nazwę – euforia biegacza. Stan ten jest nie tylko przyjemny, ale umożliwia też pokonywanie morderczych dystansów rzędu nawet 100 km. Bez endorfin i ich przeciwbólowego działania tak ekstremalny wysiłek nie byłby możliwy.

Ćwiczenia rozładowują stres i negatywne emocje

Tempo życia powoduje, że dziś niemal każdy z nas codziennie narażony jest na stres. Można z nim żyć, ale prędzej czy później objawi się pod postacią bezsenności czy niekontrolowanych wybuchów agresji. Skutecznym sposobem na walkę z negatywnymi skutkami stresu jest wysiłek fizyczny. W zależności od usposobienia i temperamentu, mogą pomóc nam albo ćwiczenia dynamiczne, albo uspokajające. Część osób na pewno lepiej poczuje się po treningu siłowym, bieganiu albo kickboxingu, które pozwalają solidnie się zmęczyć i w ten sposób wyrzucić z siebie nagromadzoną złość. Na innych skuteczniej podziała spokojna sesja jogi albo pilatesu, w czasie której można się odprężyć, wyciszyć i odzyskać wewnętrzną równowagę.

Czytaj też: Przegląd ćwiczeń i treningów najlepiej rozładowujących stres

Ćwiczenia pozwalają wypocząć

Spędzając czas wolny leżąc na kanapie wcale nie dajemy organizmowi szans na odzyskanie sił. Zwłaszcza jeśli na co dzień pracujemy za biurkiem i bardzo mało się ruszamy. Wówczas najlepszą formą odpoczynku jest… sport. Paradoksalnie, wysiłek fizyczny likwiduje zmęczenie i dodaje energii. To dlatego, że ruch pobudza krążenie, a lepsze krążenie oznacza więcej tlenu docierającego do każdej komórki ciała. W efekcie mózg, mięśnie i organy wewnętrzne pracują wydajniej, a my nie odczuwamy zmęczenia.

Najlepszą formą aktywnego wypoczynku są umiarkowane ćwiczenia kardio: nordic walking, spacery, jazda na rowerze, orbitrek. Nie obciążają nadmiernie mięśni, a jednocześnie zwiększają ogólną wytrzymałość organizmu.

Regularne treningi podnoszą samoocenę

Wyższa samoocena pozytywnie wpływa na nastawienie do świata i do innych ludzi. Brak samoakceptacji często jest przyczyną licznych problemów o podłożu psychicznym: depresji, stanów lękowych, zaburzeń snu, zaburzeń odżywiania. Te z kolei powodują, że jeszcze bardziej nie lubimy siebie. Regularne treningi mogą pomóc w przerwaniu błędnego koła i sprawić, że zaczniemy pozytywniej patrzeć na rzeczywistość. Już sam fakt, że podejmujemy próbę zmiany swojego wyglądu i coś robimy jest pokrzepiający. Obserwowanie jak nasze ciało zmienia się, a waga systematycznie spada, mobilizuje do jeszcze większej pracy.

Jeśli tylko nie zabraknie nam motywacji do ćwiczeń, ostateczny efekt treningów może raz na zawsze wyleczyć nas z kompleksów i sprawić, że uwierzymy w siebie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.