Podstawy jazdy na łyżwach: jak jechać do przodu, skręcać i hamować? [WIDEO]

2019-12-03 12:38 Aleksandra Urbaniak

W nauce jazdy na łyżwach kluczowy jest balans ciała, dlatego każda początkująca osoba powinna zacząć od ćwiczeń wyrabiających równowagę. Kolejnym krokiem jest nauka jazdy do przodu, po kole i hamowania – te umiejętności są niezbędne, aby swobodnie poruszać się po lodowisku unikając kolizji. Obejrzyj wideo, na którym instruktorka Renata Aleksander ze szkoły ICE&FUN pokazuje, jak jeździć, skręcać i hamować na łyżwach.

Podstawowe umiejętności w jeździe na łyżwach to jazda do przodu, po kole i hamowanie. Jednak osobom, które nigdy wcześniej nie miały łyżew na nogach może być trudno nawet ustać na lodowisku bez trzymania się barierki. Dlatego pierwszą lekcję łyżwiarstwa warto zacząć od wyrobienia właściwej pozycji ciała, która pomoże z zachowaniu równowagi, a dopiero potem przejść do poruszania się po śliskim lodzie.

Posłuchaj o podstawach jazdy na łyżwach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Obejrzyj 4 filmy wideo, na których instruktorka Renata Aleksander ze szkoły ICE&FUN pokazuje, jak krok po kroku nauczyć się jazdy na łyżwach.

1. Utrzymanie równowagi na łyżwach, bezpieczne upadanie i wstawanie z upadku

Jazda na łyżwach - utrzymanie równowagi

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Zanim zaczniesz jeździć, musisz nauczyć się utrzymywać równowagę na łyżwach. Unikniesz wywrotki, jeśli zachowasz następującą pozycję: nogi blisko siebie, kolana lekko ugięte, ciężar ciała rozłożony na centralnej i przedniej części stóp, ręce rozpostarte. Czubki łyżew powinny być odchylone od siebie na zewnątrz, aby zapobiec „odjechaniu” nóg do przodu.

Większą pewność siebie na lodzie da ci też umiejętność bezpiecznego upadania i wstawania z tafli. Kiedy czujesz, że tracisz równowagę i zaraz przewrócisz się do tyłu, spróbuj jak najszybciej pochylić tułów w przód, zgiąć kolana i wyciągnąć ręce przed siebie. Jeśli nie jesteś w stanie uniknąć upadku, koniecznie ugnij kolana – dzięki temu zamortyzujesz uderzenie o twardy lód.

Ze względu na śliską taflę, wstanie z upadku może przysporzyć sporo trudności. Jest jednak na to sposób: podpierając się na rękach klęknij bokiem na kolanach, postaw jedną łyżwę obok ręki, unieś biodra do góry i dostaw drugą nogę. Z tej pozycji bezpiecznie się wyprostujesz.

2. Jazda na łyżwach do przodu

Łyżwy - ruszanie i jazda do przodu po prostej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Kiedy poczujesz się już w miarę pewnie na tafli lodu, zacznij naukę jazdy do przodu. Pamiętaj przy tym, aby pozostawać na lekko ugiętych nogach i cały czas mieć rozpostarte ręce, dzięki czemu łatwiej utrzymasz równowagę.

Naukę rozpocznij od jechania „jodełką”: przenieś ciężar ciała na tylną nogę, odepchnij się nią lekko w bok, a następnie płynnie przenieś ciężar na nogę przednią, jadącą – drugą utrzymaj przez chwilę w górze, a potem dołącz. Następnie zmień nogę odpychającą i tak na zmianę.

3. Jazda na łyżwach po kole

Łyżwy - jazda po kole

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Kolejna niezbędna umiejętność łyżwiarza to jazda po kole, czyli łagodne skręcanie. Żeby się jej nauczyć, trzeba zacząć od właściwego ustawienia – tym razem z łyżwami złączonymi równolegle. Z takiej pozycji (zachowując rozpostarte ramiona) odepchnij się nogą zewnętrzną i przenieś ciężar na wewnętrzną, czyli tą, która skręca. Utrzymaj przez chwilę zewnętrzną nogę w górze, a następnie dołącz do drugiej łyżwy i ponownie się odepchnij. Pamiętaj, że musisz nauczyć się skręcania w obie strony, więc trenuj obie nogi.

4. Hamowanie: pługiem i T-stopem

Hamowanie na łyżwach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Osobom początkującym poleca się naukę hamowania pługiem. Na czym ono polega? Rusz powoli do przodu, a nogę odpychającą pozostaw na chwilę w górze. Potem dołącz ją do drugiej nogi (równolegle), a następnie wysuń do przodu pod kątem 45 stopni do jadącej łyżwy. W momencie gdy przednia noga dotknie tafli lodowiska, płynnie przenieś na nią ciężar ciała i dociskając płozą do podłoża wyhamuj.

Istnieje jeszcze jeden szybki sposób hamowania tzw. T-stopem. Polecany jest jednak bardziej zaawansowanym łyżwiarzom, więc przejdź do jego nauki gdy już dobrze opanujesz hamowanie pługiem. Aby zrobić T-stop, odepchnij się jak w zwykłej jeździe do przodu i tylną nogę ustaw pod kątem 90 stopni do jadącej. Następnie powoli wyprostuj nogi w kolanach i zbliż tylną łyżwę do tafli lodowiska, jakbyś chciał ciągnąć ją za sobą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marek
|

Pani Renato, dziękuję za instrukcje. Jako 40-letni laik w miarę opanowuję jazdę i sprawia mi to przyjemność. Pozdrawiam serdecznie

Marcin
|

Spróbuj na Google Chrome. Zarówno na komputerze jak i na telefonie. U mnie działa.

Iwona
|

Czy ktoś tutaj też ma problemy z odtwarzaniem filmów na tej stronie niemal przy każdym artykule, pomimo najnowszej wersji przeglądarki i flash playera zarówno na kompie, jak i telefonie? W miejscu gdzie powinien być filmik jest komunikat:
"Flash version 9,0 or greater is required
You have no flash plugin installed
Download latest version from here" - gdzie kliknięcie na "here" nie działa. Wygląda na to, że to strona ma problem z dodawaniem filmów, dobrze by było, gdyby coś z tym zrobiono.