Trening funkcjonalny: na czym to polega i jakie korzyści daje trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny to rodzaj intensywnych ćwiczeń, których celem jest wszechstronne wzmocnienie mięśni bez rozbudowywania masy mięśniowej. Polega na imitowaniu ruchów, które wykonujemy na co dzień przy zwykłych czynnościach, ale w szybszym tempie i z wieloma powtórzeniami. Sprawdź, jakie korzyści możesz odnieść uprawiając fitness funkcjonalny.

Na czym polega trening funkcjonalny? Sprawdź, jakie korzyści może dać ci trening funkcjonalny
Autor: thinkstockphotos.com Na czym polega trening funkcjonalny? Sprawdź, jakie korzyści może dać ci trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny, w odróżnieniu od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni, skupia się na naśladowaniu ruchów wykonywanych przez nas w życiu codziennym. Dzięki temu poszczególne grupy mięśniowe współdziałają ze sobą, a my zwiększamy przy okazji naszą koordynację i gibkość. Trening funkcjonalny składa się z ćwiczeń podobnych do porannego wstawania z łóżka, sięgania po coś, np. wyciągania ręki po mikser stojący na najwyższej półce w kuchni, podnoszenia i unoszenia przedmiotów, wskakiwania na schody – czyli najczęściej wykonywanych przez nas ruchów w ciągu dnia.

Jak wygląda trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny tylko pozornie wydaje się łatwy. Tak naprawdę, aby wysiłek odniósł pożądany efekt, trzeba narzucić sobie niemal mordercze tempo treningu. Trenerzy funkcjonalni polecają ćwiczyć w seriach trwających po 45 lub 90 sekund. Na jedną serię przypada jedno ćwiczenie, które powtarzamy jak najszybciej, po czym od razu przechodzimy do kolejnej serii.

Podczas treningu funkcjonalnego ważne jest dbanie o różnorodność ruchów. Pomagają w tym dodatkowe przyrządy dostępne w większości fitness-clubów. Są to między innymi: sztangielki, piłki lekarskie, taśmy, gumy, worki bułgarskie, stepy, płotki, drabinki koordynacyjne i inne. Ciekawym sprzętem często wykorzystywanym podczas treningu funkcjonalnego jest tzw. BOSU, czyli połączenie piłki i stepa. Jest to rodzaj pneumatycznej kopuły z płaską, sztywną podstawą, na której trenujący ćwiczy jak na stepie, jednak zachowanie równowagi jest w przypadku BOSU dużo trudniejsze. Przyrząd służy przede wszystkim do ćwiczenia koordynacji, a konieczność stałego balansowania wzmacnia mięśnie głębokie.

Czytaj też: Pamięć ciała (mięśniowa i ruchowa) – na czym polega?

Zalety treningu funkcjonalnego

Trening funkcjonalny wzmacnia całe ciało, ale nie powoduje widocznej rozbudowy mięśni. Dzięki imitacji często wykonywanych ruchów, fitness funkcjonalny zmniejsza ryzyko urazów podczas wykonywania codziennych czynności i pozwala nam poruszać się pewniej i wydajniej. Ze względu na to, że łączy w sobie kilka rodzajów ruchu jednocześnie, poprawia gibkość i koordynację. Oprócz tego szybkie tempo ćwiczeń zwiększa ogólną wydolność organizmu i poprawia krążenie krwi.

Bardzo ważną zaletą tej formy ćwiczeń jest również wzmacnianie często zaniedbywanych przez nas mięśni głębokich. Mięśnie te odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy i zapobiegają występowaniu bólów kręgosłupa. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które prowadzą na co dzień siedzący tryb życia. Ich gorset mięśniowy jest często słaby, przez co często dotykają ich bóle szczególnie dolnej części kręgosłupa.

Trening funkcjonalny – gdzie trenować?

Trening funkcjonalny to popularna forma zajęć w większości klubów fitness. Uczestnicząc w takich zajęciach możemy mieć pewność, że ćwiczymy pod okiem wyszkolonego instruktora, który zaproponuje nam najbardziej wydajny plan treningowy oraz skoryguje nasze ewentualne błędy. W fitness-clubie mamy także dostęp do całej gamy urządzeń zwiększających efektywność ćwiczeń. Często trenerzy rozkładają szereg sprzętów na podłodze, a zadaniem ćwiczących jest przechodzenie od jednej „stacji” do drugiej, wykonując poszczególne serie za każdym razem na innym przyrządzie.

Trening funkcjonalny można także z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie w domu lub na siłowni. W takim przypadku ważne jest ścisłe trzymanie się techniki wykonywania danego ćwiczenia, aby nasz wysiłek nie poszedł na marne. Nieprawidłowa technika może obniżać skuteczność ćwiczeń oraz skutkować wystąpieniem kontuzji.

Ze względu na dużą intensywność treningu funkcjonalnego specjaliści zalecają, by nie wykonywać go częściej niż trzy razy w tygodniu. Taka dawka ćwiczeń powinna szybko przynieść oczekiwane rezultaty, a jednocześnie nie doprowadzić do przeciążenia organizmu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Aneta Brzezińska
|

A każdym rodzaju treningu liczy się pełne zaufanie do trenera. Posiada on bowiem wiedzę na temat mięśni i ich funkcjonowania. TRX, skoki na pudło i burpee są ćwiczeniami ogólnopolski rozwojowymi. W tekście jest zawarte, że trening funkcjonalny ma za zadanie obudzić mięśnie głębokie czyli stabilizacyjne mięśnie korpusu. Są to mięśnie brzucha i okalalajace a także mięśnie przykregosłupowe. Bez mocnego korpusu każda czynność jest męcząca a ryzyko urazów wzrasta. Chyba każdy wie gdzie jest środek ciężkości. Część, która najwięcej bierze na siebie. Bez mocnych mięśni wyżej wymienionych przeze mnie nawet zwykle obracanie się za własnym ramieniem może stanowić problem. Wiadomo, dobry balans i prosta postawa to podstawa. Więc to żadna ściema. Jako trenerka podpisuje się nogami i rękami robiąc burpee ;-)

gość
|

opis zupełnie nie pasujący do metody treningowej... cyt."Polega na imitowaniu ruchów, które wykonujemy na co dzień przy zwykłych czynnościach, ale w szybszym tempie i z wieloma powtórzeniami." kiedy w domu wiszę w trx, lub wskakuje na pudło albo robię burpee ?
DROGA REDAKCJO- PROSZĘ PRZESTAĆ ŚCIEMNIAĆ...

Monika
|

Trening funkcjonalny to świetna sprawa. Ja ćwiczę często w domu. Ostatnio też dla motywacji ćwiczę z aplikacją na telefon "Trening w domu". Ćwiczenia są urozmaicone i co ważne dla mnie ich trudność cały czas wzrasta.
A Wy jakie ćwiczenia/ treningi preferujecie ? :)

agatak33
|

Byłam parę razy na takim treningu i jest naprawdę ciężki. Przede wszystkim na samym początku. Intensywność każdego ćwiczenia po kolei daję się we znaki wszystkim mięśniom :) Ale satysfakcja po skończonym treningu jest ogromna - zwłaszcza jak się dotrwa do końca ;) Zawsze jak wracałam do domu to kładłam się na macie Yantra, żeby rozluźnić i zrelaksować cały mój organizm - było to naprawdę pomocne. Osobiście wybieram inne rodzaje treningów - chociaż wiadomo, że ten jest bardzo skutteczny - ale też bardzo wymagający.

hh
|

hh