Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć?

2020-03-24 12:43

Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć? Wbrew pozorom nie trzeba się męczyć tak, jak podczas joggingu. Jeśli wybierzemy odpowiednią technikę jazdy, szybko zrzucimy zbędne kilogramy i przy okazji wyćwiczymy mięśnie nóg. Sprawdź, które elementy jazdy na rowerze są najistotniejsze podczas kuracji odchudzającej.

rower
Autor: pixabay.com

Jazda na rowerze to dobry sposób na odchudzanie. Polecana jest zwłaszcza osobom z większa nadwagą, ponieważ nie obciąża stawów, jak np. bieganie - cały ciężar rowerzysty spoczywa na siodełku. Jazda na rowerze prócz utraty zbędnych kilogramów zapewnia zdrową dawkę regularnej aktywności fizycznej, zwiększa kondycję ogólną oraz poprawia samopoczucie.

Żeby efektywnie chudnąć na rowerze, istotne jest, by wybrać odpowiedni sposób jazdy i pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich? Przekonajcie się sami.

Spis treści:

  1. Jazda na rowerze najlepszą kuracją odchudzającą
  2. Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć?
  3. Korzyści z jazdy na rowerze

Jazda na rowerze najlepszą kuracją odchudzającą

Jazda na rowerze wspomaga odchudzanie, pozwala nie tylko wyrzeźbić piękną figurę, lecz także poprawić stan zdrowia. Dzięki systematycznej jeździe na rowerze dotlenimy komórki naszego ciała oraz wzmocnimy odporność układu oddechowego i krwionośnego. Jednak najważniejsze jest to, że dzięki regularnym wycieczkom rowerowym spalimy zbędną tkankę tłuszczową ud, brzucha i pośladków, pozbędziemy się uciążliwego cellulitu i wymodelujemy sylwetkę.

Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć?

Zasada 1 - ćwicz regularnie

Tylko regularna jazda na rowerze, tzn. 30 minut dziennie, pozwoli szybko cieszyć się smukłą sylwetką. Dopiero po 30 minutach organizm zaczyna spalać tłuszcz, w związku z tym im dłużej będziesz jeździła, tym lepiej dla twojej figury. Pamiętaj, że w ciągu godzinnej jazdy na rowerze spalasz ok. 400 kalorii.

Czytaj też: Jakie są najlepsze aplikacje na smartfony dla rowerzystów?

Zasada 2 - unikaj wzniesień i pagórków

W tym treningu liczy się stałe, umiarkowane i niczym niezakłócone tempo pedałowania, a stabilną prędkość można osiągnąć tylko na prostej drodze. Jeżdżąc po wzniesieniach czy pagórkach należy się liczyć z tym, że podczas jazdy w dół przerwiemy pracę nóg. A to nie jest celem treningu. Poza tym jazda pod górkę jest bardziej sposobem na "wyrzeźbienie" mięśni nóg, niż na spalenie tłuszczu.

Zasada 3 - ćwiczenia interwałowe

Jazdę w umiarkowanym tempie czasami można przeplatać jazdą na wysokim poziomie intensywności. Na początku jazdy zastosuj normalne, umiarkowane tempo. Dopiero po ok. 20 minutach przyśpiesz i przez kilka minut intensywnie pedałuj do momentu, aż nie będziesz miała siły w nogach. Następnie wróć do normalnego tempa i po paru minutach znów jedź bardzo szybko. Pamiętaj, aby przed treningiem interwałowym na rowerze wykonać rozgrzewkę.

Zasada 4 - podczas jazdy słuchaj ulubionej muzyki

Oczywiście jeśli jedziesz po bezpiecznej trasie, z dala od drogi. Energiczna muzyka doda chęci do jazdy w chwilach zwątpienia, szczególnie podczas treningu interwałowego.

Czytaj też:

Korzyści z jazdy na rowerze