BIEGANIE - korzyści dla zdrowia

19 komentarze
Autor: dr Paweł F. Nowak

Bieganie to najprostsza, najbardziej naturalna forma ruchu dla zdrowia. Daje najlepsze rezultaty i - co najważniejsze - niewiele kosztuje. Dzięki joggingowi zmniejszysz ryzyko chorób serca i układu krążenia, schudniesz, wymodelujesz sylwetkę, ale też poprawisz inteligencję i wygląd skóry. Zobacz, co jeszcze daje bieganie.

Jeśli lubisz biegać rano, pamiętaj o zjedzeniu wcześniej nawet niewielkiego śniadania - inaczej nie będziesz miał energii do treningu.

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu

Reakreacyjne bieganie dla zdrowia dostarcza organizmowi wielu korzyści. Docenili je już dawno Amerykanie - w samym Nowym Jorku biega więcej ludzi niż w całej Polsce, dzięki temu w USA odnotowano wyraźny spadek liczby zawałów i chorób niedokrwiennych serca. Biegając, możesz zapobiegać osteoporozie, cukrzycy, chorobom serca, nowotworom, nerwicom, depresji i wielu innym cywilizacyjnym zmorom.

Biegając uciekniesz przed zawałem

Systematyczne bieganie ma pozytywny wpływ na wzmocnienie serca i układu krążenia. Ten najbardziej pracowity organ wykonuje średnio 70 skurczów na minutę, przepompowując w tym czasie 5-7 litrów krwi, czyli w ciągu godziny 4200 uderzeń i 400 litrów przepompowanej krwi, a dziennie – aż 100 000 uderzeń!

I tak dzień po dniu, bez najmniejszej przerwy. W ciągu 70 lat kurczy się 2,5 miliarda razy i przepompowuje około 180 000 litrów krwi. Energia, jaką wyzwala w ciągu życia serce człowieka, zdolna byłaby wyrzucić go na księżyc. Jak każdy inny mięsień, serce musi być trenowane, aby dobrze funkcjonowało. Jego objętość u osoby niewytrenowanej to średnio 600-700 cm3, natomiast wysportowanej - 1000-1400cm3. Te statystyczne dane przekładają się na skuteczność pracy serca i paradoksalnie pokazują, że serce osoby nie wytrenowanej musi się więcej napracować, żeby przepompować taką samą ilość krwi.

Wytrenowany mięsień sercowy ma nie tylko mniej pracy z powodu swojej większej wydolności, ale dodatkowo przerwy między poszczególnymi skurczami są dłuższe (40-60 uderzeń na minutę, a nie 70-80), dzięki temu w międzyczasie serce ma czas na pełne dokrwienie, co jest szczególnie ważne w trakcie wysiłku. Nie mówiąc już o tym, że wydolne serce znacznie lepiej potrafi ukrwić cały organizm.

Obejrzyj wideo: 10 zaskakujących powodów, dla których warto biegać

Biegając wzmocnisz system immunologiczny

Ludzie uprawiający systematycznie bieganie rzadko chorują, przeziębieniom i infekcjom ulegają rzadziej i łagodniej je znoszą. Szczególnie, gdy bez względu na pogodę biegają na świeżym powietrzu. To uodparnia organizm, hartuje go i poszerza tolerancję na gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu maleje podatność na depresję oraz złe samopoczucie, powodowane zmianami pogody.

Biegając, opóźnisz procesy starzenia, zyskasz młodzieńczą sylwetkę i sprawność. Jak wykazują liczne badania, uprawianie joggingu w młodości powoduje, że jest się biologicznie młodszym od rówieśników o 10-17 lat, ponieważ wiek biologiczny nie zawsze pokrywa się z wiekiem metrykalnym. Zwiększona aktywność fizyczna daje możliwości wydłużenia życia sprawnego, nie obciążonego starczą niesprawnością.

Bieganie poprawia wygląd i nastrój

Jogging działa jak wysokiej klasy kosmetyk, ponieważ skóra biegaczy jest młodsza niż ich wiek, głównie za sprawą lepszego ukrwienia.

Dzięki bieganiu możesz mieć nienaganną sylwetkę - przez jedną godzinę jesteś w stanie spalić około 900 kalorii. A przy okazji również wzmocnisz układ nerwowy oraz zwiększysz swój potencjał umysłowy. Spowodujesz, że lepiej ukrwiony i dotleniony mózg zacznie pracować na wyższych obrotach.

Każdy ruch ma związek z centralnym systemem nerwowym, który jest siedzibą uczuć, emocji i decyzji. Najnowsze badania naukowe potwierdzają korzystny wpływ biegania na inteligencję. Ruch ochroni cię przed demencją starczą i chorobą Alzheimera.

Podczas biegania w twoim mózgu wytwarzają się endorfiny, substancje typu narkotycznego, tzw. „hormony przyjemności”, które działają przeciwbólowo, dają poczucie relaksu, zmniejszają niepokój, wpływają korzystnie na stan równowagi psychicznej. To dlatego wiele milionów ludzi na świecie jest uzależnionych od biegania.

Czytaj też: Jadłospis dla uprawiających jogging

Tego nie rób

Tego nie rób

Zrezygnuj z biegania, jeżeli masz:

 • chorobę niedokrwienną serca;
 • niewydolność krążenia, z trudem poddającą się leczeniu;
 • wady zastawkowe serca nabyte i wrodzone, szczególnie sinicze;
 • powiększone serce w przebiegu szeregu chorób mięśnia sercowego;
 • nasilone zaburzenia rytmu serca i przewodzenia;
 • niewyrównaną cukrzycę;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • nadmierną otyłość (BMI > 40);
 • ostre kłębkowe zapalenie nerek;
 • ostre postaci chorób infekcyjnych.

Zdrowotne korzyści z biegania

 • wzrasta objętość serca, pojemność jego jam i ścian;
 • zwiększa się gęstość naczyń kapilarnych mięśnia sercowego i innych mięśni;
 • zwiększa się ilość i wielkość mitochondriów (centra energetyczne komórki);
 • zwiększa się ogólna objętość krwi;
 • przyspieszeniu ulega metabolizm spoczynkowy;
 • zwiększa się nasycenie krwi tlenem;
 • tętnice stają się bardziej elastyczne;
 • obniża się częstość skurczów serca w spoczynku i podczas umiarkowanego wysiłku;
 • obniża się ciśnienie skurczowe i rozkurczowe;
 • zwiększa się wydolność fizyczna;
 • zwiększają się zapasy energetyczne organizmu;
 • dochodzi do uaktywnienia się systemu immunologicznego (zwłaszcza przy wysiłkach o umiarkowanym charakterze);
 • następuje przyhamowanie procentowego wypłukiwania soli mineralnych z kości;
 • obniża się stężenie cholesterolu całkowitego, głównie obniżenie frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) i po pewnym czasie podwyższenie frakcji HDL (tzw. dobrego cholesterolu);
 • obniża się stężenia trójglicerydów.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 29.06.2015

Komentarze (1 - 10 z 19)
Gustavo Woltmann, 03.01.2017 14.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszystkie te argumenty przemawiające za bieganiem wielokrotnie skusiły mnie, żeby zacząć regularne poranne sesje. Jednakże po kilku dniach kończyło się to kontuzjami kolan lub bolącymi kostkami. Przeczytałem w tej kwestii kilka artykułów, w których przekonywano, iż intensywne treningi joggingu forsują stawy i powodują ich szybsze zużywanie. Przyznam, że trochę mnie to przeraża; nie chcę być 40letnim staruszkiem z bolącymi stawami. Czy ktoś miał może podobne przejścia przy bieganiu?
 
elfik, 13.10.2015 11.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czasami wiem, że sama przesadzam i biegam ponad swoje możliwości, ale to tylko po to żeby troche poprawić swój wynik i bardziej się zmęczyć, nie ma to żadnego wpływu na stawy i stopy, bo moje nowe buty świetnie zabezpiecza stopy i najlepiej amortyzuje uderzenia o podłoże, buty jednocześnie są bardzo lekkie dzięki czemu nie ma takiego obciążenia i można biegać szybko i wygodnie
 
Anna, 12.08.2014 17.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bieganie jest wspaniałe ale co gdy wysiadają kostki? o tym też powinnismy napisac?? ja myslałam że będę musiała zrezygnować z biegania ale koleżanka poleciła mi 4 Flex i wszystko wróciło do normy
 
exit, 11.06.2014 10.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bieganie uzależnia, mogę potwierdzić, ale czego się nie robi dla dobrego samopoczucia. Szykuję się na kolejną trasę Men Expert Suvival Race https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WHwDxFMIxmE polecam biegającym kolegom
 
Magda, 12.01.2014 16.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy ktoś wie może na której stronie był ten artykuł w gazecie i kto jest jego autorem oraz w którym numerze był ten artykuł???? To ważne!!
 
Ola, 19.12.2013 16.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem czy dobrze trafiłam, ale przy okazji jak już jestem na tym forum to chciałabym zapytać czy bieganie co drugi dzień po 40 minut oraz ćwiczenia 20 minutowe na całe ciało z Mel B na przemian pomoże mi wyrzeźbić ciało? Czy musiałabym wykonywać jakieś dłuższe i bardziej wyczerpujące ćwiczenia? Chciałabym tak lekko wyrzeźbić ciało. Najbardziej zależy mi na podniesieniu i ujędrnieniu pośladków oraz na pozbyciu się cellulitu. Oczywiście starałabym się zdrowiej odżywiać (ograniczyłabym słodycze, piła więcej wody, itd.) Czekam na odpowiedź i pozdrawiam ;)
 
Kopernik, 15.12.2013 20.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Biegam i aktywnie jadę po górach na rowerze górskim. W tym roku przejechałem 10 tysięcy km. Dolegało mi nadciśnienie , brałem leki lecz po jakimś czasie odczułem obniżanie się ciśnienia. Lekarz zmniejszył mi dawkę leków . Lecz po pewnym czasie przestałem zażywać leki , kontrolując ciśnienie krwi , robiłem to dwa razy dziennie. Obecnie biegam 5 km dziennie i mam super ciśnienie bez zażywania leków. Polecam aktywny wypoczynek by zapracować sobie na taki komfort , czyli nie siedzę pod gabinetem i tracę czas, oraz pieniądze na leki. Jestem wolnym człowiekiem dzięki aktywnemu wypoczynkowi.
 
Biegacz, 24.08.2013 11.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
brawo za odrabianie prac domowych za dziecko! Naprawdę rewelacja "geniuszu".
 
biegająca, 16.04.2013 07.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAM wszystkich biegaczy ,to prawda bieganie uzależnia,ale warto pokochać takie uzależnienie,podczas biegania udaje mi się rozwiązywać problemy ,podejmować mądre decyzje,a nawet,odrabiać lekcje mojego 11letniego syna,wracam po 1.5h bieganiu i wypracowanie gotowe.Bieganie pozwoliło na uporanie się z nerwicą która jest zmorą całego organizmu,kiedy mnie dopada ,biorę leki :buty do biegania ,dresy ,muzykę i biegam .wtedy czuję się cudnie. POLECAM WSZYSTKIM BIEGANIE.
 
andrzej z milicza, 09.04.2013 15.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bieganie to wspaniałe antidotum chyba na wszystko.Biegam od lat. Też odkryłem bieganie i jego dobroczynnośc,choć nigdy wczesniej nie byłem typem sportowca.Ale przyszedł czas w moim życiu,że zacząłem szukać formy i odnalazłem bieganie.I Bogu dzieki.To naprawdę wspaniała rzecz.Polecam każdemu.Już dawno i bezboleśnie rozstałem się z paleniem,i ani mi to w głowie,żeby przypadkiem do tego wrócić.Jest tak jak piszą tu pozostali; bieganie przynosi formę i fizyczną i psychiczną,daje relax,spokój,odprężenie,wolniejsze starzenie się organizmu.Same plusy!!! Polecam,biegajcie!!!
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając? Jak biegać, żeby schudnąć? Ile kilogramów można schudnąć, biegając?

Jak biegać, żeby schudnąć? Podstawowa zasada brzmi: biegaj regularnie i w odpowiednim tempie. Nie...

więcej

177

Jakie efekty daje bieganie? Po jakim czasie widać zmiany w wyglądzie i samopoczuciu? Jakie efekty daje bieganie? Po jakim czasie widać zmiany w wyglądzie i samopoczuciu?

Wyraźne efekty biegania dostrzeżesz po miesiącu regularnych treningów. Za to codziennie bieganie...

więcej

170

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Zasady porannego treningu

Bieganie na czczo czy po śniadaniu? Kiedy lepiej biegać? Niektórzy zawodowi sportowcy dzień...

więcej

117

Triathlon: 6-tygodniowy plan treningowy dla początkujących amatorów Triathlon: 6-tygodniowy plan treningowy dla początkujących amatorów

6-tygodniowy plan treningowy do triathlonu na dystansie sprint dla początkującego zawodnika-amatora...

więcej

112

Eksperci

Przyczyny ziewania nie zostały jeszcze całkowicie przebadane. Najprawdopodobniej ma to jednak związek z regulacją temperatury. Tak, jak działa wentylator, odprowadzana jest zbyt ciepła krew z mózgu i...

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

Forum
data

Sierpień 16, 2017

sprawa dość prosta, nie biegaj po zmroku ani na opuszczonych terenach zwłaszcza. nie musisz przecież biegać po "infrastrukturze", zwykły chodnik tez się nada. jak ktoś zaczyna od strony kupna markowych ciuchów i biegania po ścieżynce to nie ma co się dziwić że nie ma efektów jak ty...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

data

Sierpień 14, 2017

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.