Ashtanga, aerojoga, acroyoga... Sprawdź, który rodzaj jogi jest najlepszy dla ciebie

Autor: Aleksandra Urbaniak

Klasyczna joga ma szereg odmian, które różnią się od siebie dynamiką ćwiczeń, zakresem praktykowanych pozycji czy stopniem zaangażowania duchowego. Każdy rodzaj jogi inaczej oddziałuje na umysł i ciało: jedne pomagają w walce z dodatkowymi kilogramami, inne sprzyjają relaksacji i łagodzą napięcia. Zobacz, która odmiana jogi będzie dla ciebie najlepsza.

Joga klasyczna, ashtanga joga, bikram i joga śmiechu, joga hormonalna i joga w powietrzu - w zależności od wieku, charakteru i możliwości ciała wybierz jogę najlepsza dla siebie.

Ashtanga, aerojoga, acroyoga... Sprawdź, który rodzaj jogi jest najlepszy dla ciebie

Odmian jogi jest przynajmniej kilkanaście, dzięki czemu każdy może wybrać styl praktyki najbardziej odpowiadający własnym potrzebom. W niektórych większy nacisk kładzie się na właściwy oddech, inne wymagają większej precyzji przy ustawianiu asan i odpowiedniej kondycji. Istnieją również rodzaje jogi mające właściwości prozdrowotne, na przykład joga hormonalna czy joga śmiechu, która uzdrawia nie tylko ciało, ale i ducha.

Poznaj 8 najpopularniejszych rodzajów jogi i sprawdź, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Joga klasyczna – idealna dla początkujących

Pod pojęciem joga klasyczna lub po prostu joga zazwyczaj kryje się zestaw podstawowych pozycji (asan) odpowiednich dla osób początkujących. Są to proste ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu. Dzięki nim wzmocnisz i rozciągniesz mięśnie, zwiększysz elastyczność i zrelaksujesz się.

Podstawowe pozycje jogi są na tyle bezpieczne, że może je wykonywać praktycznie każda sprawna osoba, niezależnie od wieku – trzymanie się instrukcji oraz powolne przechodzenie od jednej do drugiej pozycji niemal eliminuje ryzyko kontuzji. Przeciwwskazaniem mogą być jedynie bardzo poważne urazy kręgosłupa.

Ashtanga joga – dobre urozmaicenie dla trenujących fitness

Ashtanga joga to inaczej joga dynamiczna. Jest to określenie nie tylko samych ćwiczeń fizycznych, lecz całego systemu filozoficznego, w którym obok praktyki asan ważne jest podążanie 8-stopniową ścieżką rozwoju.

Czytaj też: ASHTANGA JOGA: teoria i praktyka jogi dynamicznej

Pozycje ashtangi ułożone są w stałe sekwencje, które tworzą serie. Za każdym razem wykonuje się asany w tej samej kolejności. Podczas praktyki ashtanga jogi kluczowe jest zsynchronizowanie ruchu z dynamicznym oddechem, aby osiągnąć stan pełnej harmonii. Ćwiczenia nie są łatwe – aby płynnie wykonać sekwencję asan trzeba użyć nieco siły oraz mieć opanowany zmysł równowagi. Z tego powodu ashtanga joga może być świetnym urozmaiceniem dla osób trenujących na co dzień fitness, ponieważ oprócz wzmocnienia ciała zapewnia relaks i poprawia elastyczność ciała.

Joga hormonalna – dla kobiet z niedoborami hormonów

Kobiety w różnym wieku cierpią na wahania hormonów będące przyczyną licznych dolegliwości i chorób. Menopauza, niedoczynność tarczycy, problemy z płodnością to najczęstsze z nich. Ćwiczenie jogi hormonalnej może pomóc w uporaniu się z negatywnymi skutkami niedoboru hormonów. Poszczególne asany są tak dobrane, aby stymulować pracę jajników, tarczycy, przysadki i nadnerczy. Wykonywanie powolnych, spokojnych ruchów pomaga łagodzić napięcie, relaksuje, zwiększa witalność i przywraca równowagę w organizmie.

Joga hormonalna polecana jest kobietom w każdym wieku, a zwłaszcza tym, które przekroczyły 40. rok życia i weszły w okres przekwitania. Nie powinny jej uprawiać kobiety w ciąży, mające zmiany w piersiach, zmiany nowotworowe oraz cierpiące na choroby jajników (endometrioza) i macicy.

Acroyoga – joga w parach dla zaawansowanych

Acroyoga to połączenie pozycji znanych z klasycznej jogi z elementami akrobatyki i masażu tajskiego. Ćwiczenia wykonuje się w parach – jedna osoba jest „podstawą”, która unosi partnera, druga to „latający” przyjmujący w powietrzu pozycje. Acroyoga wymaga dobrego rozciągnięcia, gibkości i giętkości. Mimo to, jak przekonują instruktorzy, nawet zupełnie początkujące osoby mogą spróbować akrobatycznej jogi, a efekty wysiłku przyjdą z czasem.

Czytaj też: Acroyoga — czym jest joga z elementami akrobatyki?

Zajęcia z acroyogi pomagają wzmocnić i rozciągnąć mięśnie, regulują pracę układu trawiennego i zwiększają równowagę. To doskonała forma ćwiczeń dla przyjaciół oraz par, ponieważ zacieśnia więzi i zwiększa wzajemne zaufanie. Jest także dobrą opcją dla osób energicznych, które nie przepadają za statycznymi pozycjami tradycyjnej jogi – acroyoga pozwala na większy luz i gwarantuje dobrą zabawę podczas wspólnych ćwiczeń.

Joga śmiechu – działa terapeutycznie

Specyficzną odmianą jogi jest joga śmiechu. Podczas jej praktykowania nie trzeba nawet przyjmować odpowiednich asan – wystarczy usiąść w grupie i wspólnie z innymi śmiać się bez żadnego konkretnego powodu. Na początku może się to wydawać trudne, ale regularna praktyka pozwala szybko opanować umiejętność naturalnego, niewymuszonego śmiechu.

Joga śmiechu co prawda nie pomaga rozwinąć siły i elastyczności w takim stopniu jak inne odmiany jogi, za to poprawia nastrój, rozładowuje stres, pobudza wydzielanie endorfin i dotlenia organizm. Z tego względu polecana jest wszystkim osobom, które często odczuwają przygnębienie, są ospałe, brak im motywacji do działania lub przeciwnie – mają nadmiar pozytywnej energii i chciałyby nią obdarzyć wszystkich wokół.

Bikram joga – przyspiesza spalanie tłuszczu

Bikram joga została wymyślona przez Hindusa Bikram Choudhury, trzykrotnego mistrza jogi w Indiach oraz ciężarowca. Po przebyciu ciężkiego urazu nogi Bikram opracował zestaw 26 pozycji, które pomogły mu w dojściu do pełnej sprawności.

Bikram joga wymaga bardzo specyficznych warunków – trenujący przez 90 minut ćwiczą w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi 41 stopni przy 40% wilgotności powietrza. Wysoka temperatura przyspiesza spalanie tłuszczu, co sprawia, że trening daje dużo lepsze rezultaty w odchudzaniu niż praktyka jogi w zwykłych warunkach. Oprócz tego ćwiczenia budują mięśnie, przede wszystkim nóg, brzucha i pleców, wzmacniają ścięgna, więzadła, zmniejszają ryzyko kontuzji i leczą powstałe wcześniej urazy.

Bikram joga dedykowana jest osobom, które dzięki jodze chciałyby stracić zbędne kilogramy oraz wysmuklić sylwetkę i wzmocnić mięśnie.

Joga Iyengara – joga dla każdego

Joga Iyengara to najpopularniejsza w Polsce odmiana jogi. Opracowana została przez B.K.S. Iyengara, jednego z najbardziej znanych nauczycieli jogi na świecie. Połączył on kilka tysięcy lat tradycji z nowoczesnymi metodami nauczania, między innymi wprowadzając elementy ułatwiające wykonywanie asan: klocki, koce, paski itd. W jodze Iyengara największą wagę przykłada się do techniki, tzn. bardzo precyzyjnego ustawiania pozycji oraz odpowiedniego ułożenia stawów.

Odmiana Jogi opracowana przez B.K.S. Iyengara często wykorzystywana jest w leczeniu rozmaitych chorób, stąd ten styl praktyki wymaga pomocy ze strony certyfikowanego instruktora. Poziom trudności można dostosować do umiejętności każdej osoby – początkujący uczą się najpierw pozycji stojących, następnie siadów, skłonów, skrętów, stopniowo zwiększając elastyczność i rozciągnięcie. Po opanowaniu podstawowych asan, następuje nauka prawidłowego oddychania oraz przechodzenie do kolejnych, bardziej zaawansowanych pozycji.

Joga Iyengara to uniwersalny styl praktykowania, który sprawdzi się zarówno w przypadku osób młodszych, jak i seniorów. Ważne jednak, aby ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora, ponieważ tylko wtedy praktyka jest w pełni bezpieczna i przynosi najlepsze rezultaty.

Aerojoga - dla kobiet chcących zwiększyć pewność siebie

Aerojoga, czy air joga, łączy w sobie elementy akrobatyki, sztuki cyrkowej i pilatesu. Ćwiczenia wykonuje się na hamaku lub chuście zawieszonej pod sufitem. Chusta ma za zadanie odciążyć stawy i pomóc w osiągnięciu lekkości, jednak aby w pełni wykorzystać jej właściwości potrzeba kilku tygodni wstępnej praktyki.

Zalety aerojogi to między innymi wzmocnienie mięśni ramion, nóg oraz brzucha bez obciążenia kręgosłupa i stawów. Ten sposób uprawiania jogi polecany jest szczególnie osobom, które chciałyby pokonać wewnętrzne zahamowania i zmierzyć się z niestandardowym rodzajem treningu. Z czasem ćwiczący wyzbywają się swoich ograniczeń, stają się bardziej otwarci i swobodni. Instruktorzy aerojogi podkreślają, że kobiety wykonujące ten rodzaj ćwiczeń szybko nabierają pewności siebie, czują się bardziej kobiece i zmysłowe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 06.06.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących TABATA, czyli interwałowy trening metaboliczny. ĆWICZENIA Tabata nie tylko dla początkujących

Tabata, czyli czterominutowy interwałowy trening metaboliczny, w równomierny sposób angażuje jak...

więcej

303

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących Trening na redukcję tkanki tłuszczowej - plan treningowy dla początkujących

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej powinien być precyzyjnie zaplanowany - ważna jest zarówno...

więcej

239

Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe Trening interwałowy: zasady, efekty i warianty treningowe

Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie...

więcej

233

Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia] Ćwiczenia izometryczne - trening wzmacniający mięśnie [przykładowe ćwiczenia]

Ćwiczenia izometryczne to rodzaj ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Aby rozpocząć treningi nie musisz...

więcej

226

Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

W okresie dorastania problem wagi i sylwetki jest szczególnie ważny dla nastolatek i nastolatków. W tym czasie wpływ mediów na psychikę jest ogromny. Młody człowiek dąży często do ideału. Stawia...

Forum
data

Lipiec 20, 2017

Z tych , które ja tak jeszcze pamiętam to była l-karnityna , to były takie tabletki do ssania ? Miały taki fajny cytrynowy smak . A tak to ja mam osobiście trenera personalnego ,a dokładniej pani Katarzyna Gryko z Białegostoku , świetny trener personalny ;) http://katarzynagryko.pl

data

Lipiec 20, 2017

Ja też zdecydowałem się na zastosowanie Largomass i jestem bardzo zadowolony z efektu jaki udało mi się osiągnąc. W końcu sukces i mam odpowiednio zbudowany sześciopak

data

Lipiec 19, 2017

Co do motywacji i biegów z drugą osobą to osobiście odradzam. Sam mam z tym problem i dużo bardziej wolę biegać sam przy dobrej nastrajającej muzyce

data

Lipiec 18, 2017

Nikt nie napisal, ze dosc intensywna jazda rowerem zwieksza ryzyko powstawania tzw hemoroidow (zylakow jelita grubego) - niektore analizy wskazuja nawet jako jedna z przyczyn powstawania wlasnie jazde rowerem; co jest plaga wsrod obecnie zyjacych (zla dieta, siedzacy tryb pracy), a...

Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.